Naši zdravotníci v chytré karanténě

dsc_0071.jpg
  • 30.4.2020
  • rtm. Lucie Stehlíková

V rámci chytré karantény jsou nasazeni zdravotníci 74. mechanizovaného praporu. Zdravotník (všeobecná sestra) a řidič působí ve Zlínském kraji v odběrovém centru COVID-19 při Krajské nemocnici Tomáše Bati. Úkolem skupiny je odběr biologického materiálu na přítomnost viru SARS CoV-2 u pacientů, kteří jsou doporučeni Krajskou hygienickou stanicí (KHS) nebo praktickým lékařem. Na vyžádání vyjíždějí k pacientům, kteří nejsou schopni se dostavit do odběrového místa.

Samotný odběr se provádí stěrem z noso/orohltanu za pomocí sterilní odběrové sady. Příslušníci odběrových týmů jsou chránění respirátorem nebo ochrannou maskou OM90, obličejovým štítem, ochranným oděvem a dvěma páry jednorázových rukavic. Na odběrovém místě působí zpravidla 2 týmy. První tým tvoří příslušníci 74. mechanizovaného praporu a druhý tým tvoří zdravotníci místní nemocnice. Během 12 hodinové směny se odebere i více než 200 vzorků. O výsledku testů jsou lidé vyrozuměni formou sms od Krajské hygienické stanice zpravidla do 48 hodin. Odběrovou činnost řídí Zdravotnická záchranná služba Zlín.

Nadrotmistr Lukáš Slejška komentoval své nasazení v operaci COVID-19 slovy „Práce za těchto podmínek je extrémně náročná. Je velice důležité pracovat asepticky, aby se odebraný materiál neznehodnotil a za přísných protiepidemických podmínek. V horkých dnech musíme často pít a zdánlivě banální procedura se stává náročnou, neboť musíme postupovat tak, abychom se nenakazili. Pravidelná výměna rukavic a postřiky dezinfekcí jsou nezbytné. Často posloucháme příběhy potenciálně nakažených. Svěřují se, že mají v rodině nemocné, kteří jsou již připojeni na ventilátor a mají strach jak o sebe, tak o své blízké. Náročné jsou také odběry u batolat a starších dětí: často si zakrývají ústa, pláčou a nespolupracují. V těchto případech nám musí pomáhat rodiče.“

text, foto: rtm. Lucie Stehlíková, tisková mluvčí 74. mpr Bučovice